20 uczniów z klasy szóstej, siódmej i ósmej w dniach od 4 do 8 marca 2019 r. uczestniczyło w obozie szkoleniowym w ramach projektu edukacyjnego EuroWeek – Szkoła Liderów. Dzięki temu programowi organizatorzy z ramienia Fundacji EuroWeek starają się dotrzeć do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży, aby rozwijać w nich tak potrzebne we współczesnym świecie umiejętności społeczne, jak przewodzenie, autoprezentacja oraz praca w zespole. Zajęcia mają formę interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń, prowadzone są zawsze w języku angielskim i wymagają od uczestników komunikowania się w tym języku.
Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami spędzili ten czas w Długopolu Zdroju, w ośrodku o nazwie Aleksander. Wraz z nimi w obozie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych ze Skały oraz Sieprawia. Zajęcia w ośrodku prowadzili wolontariusze z różnych krajów (Indonezja, Kolumbia, Filipiny). Nasi uczniowie mieli możliwość porozmawiania w małych grupkach. Część spotkań miało na celu zaznajomienie uczestników z kulturą narodów, z których pochodzą wolontariusze. Były to prezentacje multimedialne wzbogacone komentarzem prowadzących, którzy przybliżali swój kraj, opowiadając o swojej rodzinie, jej tradycji, zwyczajach oraz stylu życia, co pozwalało nam wyobrazić sobie życie ludzi w ich ojczyźnie. Warsztaty tworzenia różnego rodzaju wypowiedzi, plakatów, dialogów, opowiadań, czy później przedstawiania ich w postaci scenek, przeplatane były zadaniami ruchowymi w postaci tańców, zabaw, gier, połączonych niekiedy z elementami rywalizacji.
Udział w warsztatach wraz z uczniami innych szkół, współpraca w różnych zespołach stwarzały możliwość poznawania coraz to nowych koleżanek i kolegów, ich talentów i umiejętności. Wspólne działania, twórcza praca i zabawa pozwoliły na integrację między-klasową w obrębie naszej grupy, a także międzyszkolną, co czyniło cały pobyt na obozie jeszcze ciekawszym.
To był dobry czas – po raz kolejny doświadczyliśmy, że EuroWeek jest bardzo dobrą metodą rozwijania zainteresowań, doskonalenia sprawności językowych i umiejętności współdziałania z innymi. Pomaga też w pracy nad sobą, w pokonywaniu własnych słabości i przełamywaniu bariery strachu przed wypowiadaniem się w języku obcym, czy występem publicznym. Wolontariusze z wielkim zaangażowaniem starali się, aby zajęcia były ciekawe, a sam kontakt z nimi, możliwość rozmowy, był dla uczestników wielką atrakcją.
Tekst: Szymon Skotnicki